نظارت بر خطوط نفت و گاز

یکی از کاربردهای بسیار مفید پهپادها در صنعت، استفاده از آنها برای بازرسی تجهیزات و تشخیص پدیده های مخرب برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی است. این تکنولوژی کمک شایان توجهی برای کاهش هزینه و انرژی بازرسی خطوط و همچنین بالابردن سرعت نظارت این خطوط کرده است. از طرفی به دلیل بالا رفتن سرعت نظارت بر مناطق تخریب شده و اصلاح آن، به طرز چشمگیری هزینه های بعدی که ناشی از عواقب این آسیب ها بود ، کاهش پیدا می‌کند.

برای انجام اینکار نرم افزار بازرسی های قدرتمندی مانند FSP lightMAP روی ایستگاه های زمینی بارگزاری می شود و به صورت خودکار داده های دریافتی توسط پهپاد را ساماندهی و تجزیه و تحلیل می‌کند. بررسی داده‌ها از طریق مدل های ابر نقطه ای 3D باعث می شود تا کارشناسان دید بهتر و دقیق تری نسبت به مشکلات فنی ایجاد شده در مسیر خطوط داشته باشند.

در بازرسی تانک های پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و انبارهای هیدروکربوری، ایستگاه زمینی تصاویر گرمایی دریافتی را جمع آوری و اطلاعات حاصل از آن را عرضه می‌کند. با استفاده از این اطلاعات و داده‌ها مهندسین به راحتی می توانند بازرسی خود را با دقت بالا از خطوط انجام دهند.

از آنجاییکه بازرسی های دوره ای به صورت ماهانه ، سالانه یا 5 ساله برای پالایشگاه ها و مراکز انتقال نفت و گاز مورد نیاز است، با استفاده از پهپاد ها میتوان در کمتر از یک روز تمامی این بازرسی را با سرعت بسیار بالایی انجام داد.

کاهش توقف مراکز خطوط انتقال نفت و گاز با استفاده از پهپادها

  • تشخیص ناهنجاری ها : بازرسی با استفاده از پرنده‌های بدون سرنشین و مراقبت از زیربناهای پتروشیمی، نفت و گاز برای خوردگی، نشت و سایر ناهنجاری ها
  • بازرسی زنده هوایی : بازرسی هوایی از ساختار و شرایط حرارتی پالایشگاه ها و واحدهای انتقال بدون نیاز به توقف روند کار
  • افزایش ایمنی کارمندان : بهبود ایمنی کارکنان با کمک به بازرسان و کارکنان تا دور از مناطق بازرسی خطرناک فعالیت نمایند.