مرکز نوآوری پهپاد در کشور راه اندازی می شود

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقه طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین با اشاره به اهمیت صنعت پهپاد در کشور، گفت: با توجه به اهمیت بالای صنعت پهپاد در کشور، مرکز نوآوری پهپاد به زودی راه اندازی خواهد شد که این مرکز حلقه ارتباطی صنعت، نخبگان و شرکتهای دانش بنیان فعال در حوزه پهپادی خواهد بود.

وی افزود: این مرکز نیازهای صنعت پهپاد و ایده ها را دریافت می کند و توسط شرکت های دانش بنیان آنها را پرورش داده و به مرحله تجاری سازی می رساند. به گفته منطقی، دو محصول حوزه هوافضا در کشور، نیاز به مدیریت بیشتر و اتکا به توانمندی های داخلی دارد که این دو حوزه شامل «پهپادهای تجاری» و «ماهواره های کوچک» می شود که در این دو حوزه استفاده از توانایی شرکت های دانش بنیان را در اولویت قرار داده ایم.

وی همچنین تصریح کرد: در حوزه پهپاد به خودکفایی رسیده ایم و شرکت های دانش بنیان زیادی در این زمینه فعال هستند؛ البته موانعی چون مشکلات امنیتی و نبود بازار در این حوزه وجود دارد که تلاش برای رفع این موانع آغاز شده است. دبیر ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی از رفع قابل قبول موانع امنیتی در توسعه صنعت پهپادی خبر داد و بیان کرد: برای ایجاد بازار پهپاد در کشور نیز اقداماتی داشته ایم که یکی از این اقدامات انعقاد تفاهم نامه ها همکاری با دستگاه های نیازمند به استفاده از پهپادها است.

وی در ادامه گفت: از پهپادها می توان در حوزه پایش جنگل ها، پایش معادن، پایش سطح شهر و غیره استفاده کرد به همین دلیل می توانیم از سازندگان بخواهیم که پهپادهایی منطبق با نیاز مشتری های خود و با کمترین قیمت طراحی و تولید کنند. چهارمین دوره مسابقات دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین با حمایت ستاد هوایی و هوانوردی و به همت پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف با مشارکت 40 تیم از سراسر کشور، خرداد ماه 1395 آغاز شد و پس از برگزاری کارگاه های آموزشی و مراحل ارائه پروپوزال، ساخت، پیش آزمون و درنهایت آزمون نهایی در شهریور ماه 1396 در فرودگاه کلاله واقع در استان گلستان به کار خود پایان داد و تیم متین از دانشگاه آزاد بوشهر توانست با انجام موفق ماموریت، رتبه اول این مسابقات را به خود اختصاص دهد.